Viti i ri shkollor sërish do të nis pa një pjesë të librave!

Picture of ina-online
ina-online

24/08/2023

Edhe një javë nis viti i ri shkollor, kurse cështje kryesore mbetet nëse do të ketë libra për të gjitha klasat.

Ministria e Arsimit pranon se klasat e treta dhe të gjashta nuk do t`i kenë librat para 1 shtatorit, duke siguruar se materialet do të mbërrijnë deri në fund të muajit. Deri atëherë do të përdoren skriptet, që vitin e kaluar ishin materiali bazë për mësimin.

“Në dispozicion do të jenë materialet ndihmëse për nxënësit dhe doracakët për mësimdhënësit që do ta pasurojnë mësimin. Do të jenë në formë elektronike në ueb-faqen e byrosë. Padyshim, ekzsiton mundësia që çdo shkollë me vetiniciativë, individualisht të vendos për shtypjen e materialeve”, thonë nga MASH.

Kanë reaguar nga Alternativa. Kjo parti akuzon Ministrinë e Arsimit se viti shkollor po nis pa libra.

Prandaj prej këtu po i përkujtojmë përgjegjësit e politikave arsimore në vendin tonë se mungesa e librave, përkatësisht vonesa e tyre, është në dëm të nxënësve dhe në dëm të dijes, ndërsa kjo krijon zbrazëtira të pashlyeshme te nxënësit, të cilat do të ndikojnë pa dyshim dhe në rezultatet që nxënësit i tregojnë në testimet e ndryshme vendore e sidomos ato ndërkombëtare, ku shteti ynë jorastësisht është ranguar në vendet e fundit nga të gjitha shtetet llogaritura në këto testime”, thonë nga Alternativa.

Edhe viti i kaluar shkollor nisi me probleme të njëjta. Një pjesë e librave mbërritën në fund të vitin shkollor, kurse në disa të tjerë u evidentuan gabime trashanike./KlanMacedonia

TË FUNDIT
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
3 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
4 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

16 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
4 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
16 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
3 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
16 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ