Vitin e kaluar 307 persona nga mosha 14 deri 18 vjeç janë gjykuar si pasojë e konfliktit me ligjin

Picture of INA
INA

31/05/2024

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, numri i personave madhorë të regjistruar – autorë të njohur në vitin 2023, krahasuar me vitin 2022, është ulur me 6.9%.

Në konflikt me ligjin janë raportuar 433 fëmijë, ndërsa në 287 raste është bërë propozim për caktimin e gjobës/masës, për 110 nuk është nisur asnjë procedim dhe për 36 raste është anuluar.

Janë dënuar gjithsej 307 fëmijë nga mosha 14 deri në 18 vjeç, nga të cilët 120 për krime kundër pronës, 70 për krime kundër rendit publik, 43 për krime kundër jetës dhe trupit, 37 për krime kundër sigurisë së trafikut…

Në periudhën e përmendur, numri i të dënuarve të moshës madhore është zvogëluar për 16%, ndërsa numri i të akuzuarve ka qenë i ulur për 15,8 %.

Në vitin 2023, krahasuar me vitin 2022, numri i fëmijëve të raportuar në konflikt me ligjin, si autorë të krimit, është ulur për 8,5%, dhe numri i fëmijëve të dënuar në konflikt me ligjin, si autorë të krimeve, është rritur me 17,2%.

TË FUNDIT
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
7 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 ditë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

Mickoski

Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

autobus-privat-shkup

Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

INFO

NA NDIQ