Vitin e kaluar janë mbyllur gati shtatë mijë kompani në Maqedoni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Vitin e kaluar në Maqedoninë e Veriut janë mbyllur gati 7 mijë kompani, ose 700 më shumë në krahasim me vitin 2020.

Pandemia më shumë ka goditur objektet hotelerike dhe tregtarët, tregojnë të dhënat e Regjistrit qendror, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjithsej janë mbyllur 343 restorante dhe objekte për shërbim të ushqimit, si dhe 181 subjekte për shërbim të pijeve, 282 shitore jo të specializuara për shitje të ushqimeve, pijeve dhe duhanit.

130 nga tregti tjera me pakicë, dyqane të specializuara për perime, mobilie, materiale ndërtimi, për prodhimin dhe shitjen e mishit, tregtimin me pakicë të rrobave, këpucëve, lodrave, barnatore dhe të ngjashme.

Kriza nuk kurseu asnjë biznes. Për një vit, 15 fabrika për prodhimin e tekstilit, veshjeve dhe këpucëve u mbyllën.

Në vitin 2021 u themeluan mbi 8600 kompani. Kanë qenë aktive 116,140 kompani, nga të cilat 68% janë shoqëri tregtare.

Nëse krahasojmë shifrat sipas viteve, shumica e kompanive, mbi 10.500 u mbyllën në vitin 2017.

Ndryshe, për një vit sipas shifrave të Agjencisë së Punësimit, 16 mijë persona kanë humbur punën vetëm për shkak të pandemisë COVID-19.

TË FUNDIT
47 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

1 ditë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
8 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
17 orë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
2 ditë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

INFO

NA NDIQ