Vitin e kaluar përmes sistemit “Pakomak” u ricikluan 27.521 ton mbetje ambalazhi në Maqedoni

Picture of INA
INA

07/07/2023

Vitin e kaluar, kompanitë anëtare të “Pakomak” raportuan 47,705 ton mbetje ambalazhi, nga të cilat 27,521 ton ose 57,7 për qind u ricikluan, treguan rezultatet e Shoqatës për Menaxhimin e Mbetjeve të Paketimit dhe Paketimit. Nga “Pakomak” thonë se jo vetëm janë realizuar synimet kombëtare, por edhe janë tejkaluar.

“Krahas investimeve të rregullta dhe të vazhdueshme në infrastrukturën e depozitimit të mbetjeve, në vitin 2022 bie në sy investimi në 30 makina të reja shitëse të kthyeshme për paketimin e mbetjeve, si një mënyrë për të stimuluar më tej popullatën për përzgjedhjen e shisheve dhe kanaçeve plastike. U organizua sërish konkursi “Trash for Art”, duke nxitur kreativitetin dhe duke treguar se mbetjet e ambalazhimit mund të kenë një qëllim tjetër. Së bashku me partnerët u organizua festivali “Sound of Green”, gjatë të cilit u mblodhën gati 4 kontejnerë me shishe dhe kanaçe plastike, ose mbi 4000 copë mbeturina ambalazhi, të cilat të ftuarit i morën me vete si biletë hyrje” thuhet në njoftimin e “Pakomak”.
Nga atje theksojnë se 1.500 objekte hotelierike përzgjedhin mbetjet e qelqit përmes sistemit të tyre. Drejtori ekzekutiv i “Pakomak”, Filip Ivanovski, theksoi se vazhdojnë të investojnë në infrastrukturën komunale, sepse në disa komuna ende mungojnë kontejnerët për mbeturinat komunale, ndërsa nuk ka kontejnerë për grumbullim selektiv.

“Synimi ynë është bashkëpunimi i mëtejshëm me pushtetin vendor që në lokacione të ndryshme të ketë të paktën një kontejner për paketimin e mbetjeve, kryesisht PET, letër, kanaçe dhe xhami, si dhe ofrimin e automjeteve të specializuara që do t’i shërbejnë. Gjithashtu, do të instalohen makina të reja shitëse”, tha Ivanovski.

TË FUNDIT
7 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
9 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
9 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
11 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

15 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
21 orë
Rama nga Londra: Shqipëria do të mikpresë vitin tjetër Samitin e Komunitetit Politik Europian
11 orë
Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë
18 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
15 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
21 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
18 orë
Të vjedhura në Itali, sekuestrohen 2 makina “G-Class” me vlerë rreth 300 mijë euro në Vlorë

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ