Vitin e kaluar rastet e diskriminimit racor janë shtuar në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Më shumë raste të diskriminimit racor janë regjistruar në Zvicër në vitin 2022. Numri është 708 raste, pra 78 më shumë se një vit më parë. Raporti i referohet ndërgjegjësimit më të madh të publikut për aktet e diskriminimit

Në vitin 2022, në Zvicër janë regjistruar 708 raste të diskriminimit racor, 78 më shumë se një vit më parë. Sipas një raporti vjetor, kjo rritje pasqyron një gatishmëri të shtuar të popullsisë për t’u angazhuar kundër racizmit.

Si në vitin e kaluar, rastet e diskriminimit të regjistruara nga anëtarët e Rrjetit të Qendrave të Këshillimit për Viktimat e Racizmit kanë ndodhur më së shpeshti në vendin e punës (133 raste) dhe në sektorin e trajnimit (116 raste), thekson një raport i Federatës Federale, Komisioni kundër Racizmit (CFR) dhe humanrights.ch, botuar të dielën. Zonat e tjera të prekura fuqishëm janë administrata (96 raste), lagjja dhe rrethi (82), si dhe ofertat e sektorit privat (67), transmeton portali Shtegu.

Rritja e numrit të raportimeve në trajnim shpjegohet me ndërgjegjësimin më të madh të studentëve në fjalë dhe familjeve të tyre, por edhe me vëmendjen më të madhe që i kushtohet nga institucionet incidenteve raciste dhe faktit që i raportojnë ato më shumë, thotë Gina Vega, drejtuese e Rrjeti i Qendrave të Këshillimit për Viktimat e Racizmit.
Drejtimi i një shkolle, për shembull, kontaktoi një qendër këshillimi pasi vuri re një rritje të incidenteve raciste. Këto përfshinin fyerje ndaj të rinjve me prejardhje migrante, simbole të së djathtës ekstreme në tualete dhe fjalën “zezak” të gdhendur në një derë. Në një klasë, një diskutim rreth këtyre incidenteve u ndez pasi mësuesi tha të njëjtën fjalë.

Arsyet më të shpeshta të diskriminimit janë antiracizmi me ngjyrë (276 raste) dhe ksenofobia (275 raste). Kjo më së shpeshti shfaqet në formën e një trajtimi të pabarabartë, fyerjeje apo trajtim denigrues.

Rastet e racizmit kundër zezakëve dhe racizmit ndaj njerëzve të perceptuar si “të huaj” në përgjithësi identifikohen më mirë dhe janë subjekt i raportimeve më të synuara, vëren Gina Vega. Kjo është për shkak të rritjes së vëmendjes së medias dhe publikut vitet e fundit.
Format e tjera të racizmit janë megjithatë të shpeshta dhe meritojnë një vend po aq të rëndësishëm në debatin publik, shton ajo. Për shembull, janë regjistruar 47 raste të racizmit antiarab, si dhe 44 raste të racizmit antimysliman dhe 40 raste të armiqësisë ndaj aziatikëve. Shifrat e vitit 2022 janë stabilizuar në një nivel të lartë.

Rastet e vlerësuara në raport, megjithatë, paraqesin “majën e ajsbergut”, paralajmërojnë autorët e tij. Në të vërtetë, shumë incidente raciste nuk raportohen./Shtegu.com

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-02-26-00-40-56-655_com.facebook.katana-edit

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

femijet mergimtare greqi diaspora

Mimoza Hysa: 8 milionë folës të shqipes që jetojnë jashtë vendit, domosdoshmëri ruajtja e gjuhës shqipe

INFO

NA NDIQ