Vitin e kaluar vdiqën 365 gra nga kanceri i gjirit, nuk ka termine për mamografi

ina-online
ina-online

11/10/2023

Janë alarmante të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik për personat e vdekur nga kanceri. Vitin e kaluar, 356 gra vdiqën nga kanceri i gjirit, që është pothuajse mesatarisht një grua në ditë.

Në vitin 2010, 310 gra vdiqën nga neoplazia malinje e gjirit, ndërsa në vitet e mëvonshme mesatarja është rreth 280 gra në vit. Numri i vdekjeve u rrit në vitin 2016 – 338 vdekje, dhe vitin e kaluar ishte kulmi – 356 gra humbën betejën me kancerin e gjirit, raporton Meta.

Në të njëjtën kohë, në vend është e pamundur të caktohet termin për mamografi dhe eko të gjirit në shëndetin publik. Sistemi termini im tregon se në tre muajt e ardhshëm nuk ka asnjë termin të vetëm për gratë që të bëjnë ekzaminime rutinë parandaluese. Muaji tetor është muaji i rritjes së ndërgjegjësimit për parandalimin e kancerit të gjirit, me qëllim stimulimin e grave që të kryejnë kontrolle të rregullta, por kjo në mënyrë sistematike rezulton e pamundur.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

fabrika ats dronet

Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

dirk jan kop holand

Kop: Maqedonia luan rrezikshëm me të ardhmen

ASH struge

Mobilizohet ASH nga Kumanova deri në Strugë (FOTO)

INFO

NA NDIQ