Vizita e rallë e një zyrtari të lartë turk në SHBA, a do të zgjidhen mosmarrëveshjet Turqi-Amerikë?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara do të synojnë të zbusin një sërë mosmarrëveshjesh midis aleatëve të NATO-s gjatë vizitës së ministrit të jashtëm turk në Uashington. Por pritshmëritë që çështjet të zgjidhen janë të ulëta, raporton Associated Press.

Mevlut Cavusoglu niset sot për një takim me homologun e tij amerikan Antony Blinken. Kjo është një vizitë e rallë nga një zyrtar i lartë turk në SHBA. Administrata e presidentit të SHBA, Joe Biden ka mbajtur distancë nga Turqia për shkak të drejtimit gjithnjë e më autoritar të Recep Tayyip Erdogan dhe politikave që frenojnë të drejtat dhe liritë.

E pozicionuar në udhëkryqin midis Lindjes dhe Perëndimit, Turqia mbetet e rëndësishme strategjike për Uashingtonin. Vitin e kaluar, qeveria turke ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje vendimtare midis Rusisë dhe Ukrainës që lejoi miliona tonë drithë ukrainas të transportoheshin në tregjet botërore, duke shmangur një krizë ushqimore në mes të luftës.

Megjithatë, aleatët e NATO-s shpesh e gjejnë veten në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh, me mosmarrëveshjet më të mëdha që përqendrohen në blerjen e raketave të prodhuara nga Rusia nga Turqia dhe mbështetjen amerikane për militantët kurdë në Siri.

Blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 në vitin 2017 çoi në sanksione dhe heqjen e Turqisë nga programi i zhvillimit për aeroplanin luftarak të gjeneratës së ardhshme F-35. Pas humbjes në F-35, Ankaraja aktualisht po përpiqet të rimbusjë flotën e saj F-16. Por marrëveshja përballet me kundërshtim në Kongres.

Cavusoglu dukej i sigurt këtë javë se marrëveshja për blerjen e 40 avionëve F-16 si dhe teknologjia për përditësimin e flotës ekzistuese do të kapërcejë pengesat e Kongresit.

Në Siri, mbështetja e SHBA-së për grupin militant kurd YPG që nga viti 2014 ka zemëruar Ankaranë për shkak të lidhjeve midis YPG dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, e cila ka zhvilluar një kryengritje 39-vjeçare kundër Turqisë dhe është renditur si një organizatë terroriste nga SHBA dhe Bashkimin Evropian.

Mbështetja për YPG-në ka bërë që zyrtarët e lartë turq të akuzojnë Uashingtonin për lidhje me sulme terroriste, si shpërthimi i nëntorit në Stamboll, që vrau gjashtë persona.

Shqetësimi i SHBA-së për marrëdhëniet komode të Ankarasë me Kremlinin është rigjallëruar nga lufta në Ukrainë. Pavarësisht se lidhjet e Turqisë me Moskën prodhojnë përparime të tilla si marrëveshja e grurit dhe shkëmbimi i të burgosurve, Uashingtoni është i shqetësuar për prishjen e sanksioneve pasi nivelet e tregtisë turko-ruse janë rritur gjatë vitit të kaluar.

Zvarritja e Ankarasë për ratifikimin e ofertave nga Suedia dhe Finlanda për t’u bashkuar me NATO-n ka shtuar fërkimin mes aleatëve.

Përpjekjet e fundit të Turqisë për t’u afruar me Sirinë pas një dekade armiqësie të hidhur kanë hapur një tjetër ndarje me SHBA-në Pas një takimi të ministrave të mbrojtjes siriane dhe turke në Moskë muajin e kaluar, Departamenti i Shtetit i SHBA-së përsëriti kundërshtimin e tij ndaj vendeve që normalizojnë marrëdhëniet me Damaskun.

Ushtria amerikane ka paralajmëruar gjithashtu se një operacion i kërcënuar turk kundër YPG-së në veri të Sirisë mund të destabilizojë rajonin dhe të ringjallë grupin e Shtetit Islamik.

TË FUNDIT
46 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
3 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

ME TE LEXUARA

2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
23 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
2 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
21 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

LEXO MË SHUMË

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

Screenshot_2024-05-21-12-09-03-445_com.android.chrome-edit

Schneeberger: Kurti s’ka faj, BE po bëhet “kukull” e Vuçiqit dhe Putinit

Prokuroria

PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

INFO

NA NDIQ