Vjen një dimër i butë, por me më shumë borë se vitet e kaluara

ina-online
ina-online

06/11/2023

Sipas analizave më të fundit të bëra me modelin më preciz numerik (ECMWF – Qendra Evropiane për Parashikime Afatmesme) , këtë dimër reshjet e shiut dhe borës nuk do të jenë aspak të mira për ne.

Muajt ​​dhjetor, janar dhe shkurt do të jenë të mbushur me reshje dhe do të jenë mbi mesataren, çka do të thotë se nuk do të na mungojë as shiu edhe bora. Jo vetëm këtu, por në të gjithë rajonin presim reshje të shpeshta shiu dhe bore dhe një përrallë të vërtetë bore.

Temperaturat do të jenë pak mbi mesataren, çka do të thotë se nuk presim një dimër më të butë, por me shumë më shumë borë se vitet e kaluara. Sigurisht, vorbulla polare do të kontribuojë herë pas here në temperatura jashtëzakonisht të ulëta të ajrit këtu.

Këtë dimër i gjithë rajoni, por edhe Maqedonia jonë, do t’i frikësohet fatkeqësive të reja të motit, të cilat po bëhen gjithnjë e më të forta. Edhe këtë dimër do të kemi frikë nga vërshimet dhe rrëshqitjet e dheut për shkak të reshjeve të shpeshta dhe të dendura të shiut dhe borës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ