VLEN ja në cilët ministri do të ketë sekretar shtetëror

Picture of ina-online
ina-online

01/06/2024

Vazhdon ndarja e posteve të eshalonit të tretë në kuadër të Qeverisë që pritet të drejtohet nga Hristijan Mickoski dhe tashmë krahas gjashtë ministrive dhe shtatë zëvendës ministrave që do drejtojë Vlen, edhe pesë sekretar shtetërorë do të drejtohen nga kuadër i tyre.

Agjencia e lajmeve Zhurnal ekskluzivisht mëson se Vlen do ti takojnë pesë sekretar shtetërorë edhe atë në Ministrinë e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Ministrinë e Integrimit Europian, Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës si dhe Ministria e Çështjeve Sociale, Demografisë dhe Rinisë.

Vlen në Qeverinë e re të drejtuar nga Hristijan Mickoski do të drejtojë me 6 ministri.

Sipas informacioneve ekskluzive të cilat i publikoi dhe Zhurnal, gjashtë ministritë që do të drejtojë Vlen tashmë janë dakorduar bashkë edhe me programin qeveritar.

Kështu, në duart e kuadrove të Vlen do të jenë Ekonomia, Eurointegrimet, Ekologjia, Politika sociale dhe Qeverisja e mirë.

1. Ministria e Ekonomisë dhe Punës
2. Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
3. Ministria e Shëndetësisë
4. Ministria e Integrimit Europian
5. Ministria e Çështjeve Sociale, Demografisë dhe Rinisë
6. Ministria pa resor për Qeverisje të mirë.

Ndërkohë që sipas informacioneve që disponojmë, krahas gjashtë ministrive, Vlen do ketë 7 zëvendës ministra dhe 5 sekretar shtetëror.

Kështu, Vlen do i takojnë postet e zëvendës ministrave në MPB, Transport dhe Lidhje, Arsim, Bashkësitë Etnike, Bujqësi, Mbrojtje dhe Kulturë.

TË FUNDIT
7 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
55 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

23 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
17 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
23 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
6 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ