Decentralizimi, një ndër kushtet kryesore të VLEN për marrëveshjen qeverisëse me VMRO?!

Picture of ina-online
ina-online

05/06/2024

Kanë vazhduar negociatat për formimin e qeverisë së re edhe gjatë kësaj jave mes VMRO-DPMNE dhe koalicioni VLEN por që akoma po mungon finalizimi i marrëveshjes.

Burime në palët koalicionuese bëjnë me dije për INA se një nga çështjet që po e zvarrit finalizimin e marrëveshjes është çështja e decentralizimit të pushteti, një çështje që me ngulm po kërkohet nga përfaqësuesit e VLEN në bisedime.

Dallimi zhvillimor dhe ekonomik mes regjioneve të priviligjuara nga qeveritë e kaluara dhe regjioneve me shumicë shqiptare është rritur në hapa galopant si pasoj e mungesës së decentralizimit fiskal, gjë e cila edhe pse është premtuar nga qeveria shqiptare në pushtet ajo kurrë nuk është realizuar.

Kujtojmë që çështja e decentralizimit ka qenë një nga zotimet edhe në program të koalicionit VLEN gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare.(INA)

TË FUNDIT
20 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
1 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
1 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
2 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
2 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

ME TE LEXUARA

1 ditë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
5 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve
21 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
19 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
1 ditë
Takimi i udhëheqësve evropianë përfundon pa dakordësi mbi propozimet për postet kyçe të BE-së
4 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

INFO

NA NDIQ