VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Picture of ina-online
ina-online

12/04/2024

VLEN përmes një reagimi thekson se “Pacienti duke aluduar tek kandidati për president Bujar Osmani dhe Fronti siç e quan i listës së zezë, janë shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori.

“Me pushtetin 20 vjeçar të BDI-së, është shkatërruar besueshmëria tek gjyqësori dhe prokuroria.

Që nga rastet e montuara, ku siç e ka pranuar vetë Bujar Osmani, BDI-ja ka qenë e përfshirë, e deri te raporti i djeshëm i Freedom House, që tregonte se Maqedoninë e Veriut nën qeverisjen e BDI e ka kapluar korrupsioni. BDI-ja përmes Bujar Osmanit si ndërmjetësues, është përpjekur fort ta mundësojë kthimin e Gruevskit në Maqedoni të Veriut, si dhe është përgjegjëse për faljen e Sasho Mijallkovit. Rezultat i qeverisjes së BDI është dënimi i shqiptarëve të pafajshëm si në rastin “Monstra” dhe lirimi i maqedonëve fajtorë si Mijallkovi.

Për t’u rikthyer besimi te gjyqësori, duhet një politikë e pastër dhe vetting. Por listat e BDI janë plot me njerëz të listave të zeza, me njerëz të skandaleve. Edhe kandidati i tyre Bujar Osmani ka qenë nën hetim për korrupsion me dosjen “Pacienti”.

VLEN i ka listat komplet të pastërta, dhe kandidati ynë dr. Taravari është i pakorruptuar. Prandaj VLEN prej fillimit mundet ta bëjë vettingun, dhe do ta kthejë besimin në gjyqësor e prokurori”, thekson koalicioni VLEN.(INA)

TË FUNDIT
19 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
22 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
36 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
1 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
1 orë
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
3 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
21 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
17 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
24 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
2 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
21 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
16 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

LEXO MË SHUMË

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

INFO

NA NDIQ