VLEN reagon ndaj BDI-së: Sot derdhni lot krokodili, në vitin 2019 Osmani e Grubi kërkuan rishqyrtim të emërimit të Erolld Musliut

Picture of INA
INA

29/06/2024

Koalicioni VLEN ka reaguar ndaj kritikave të Bashkimit Demokratik për Integrim, për shkarkimin e Erolld Musliut nga posti i drejtorit të Agjencisë për Zbulim, transmeton TV21.

“Sot derdhin lot krokodili, në vitin 2019 Osmani dhe Grubi kërkuan të rishqyrtohet vendimi për emërimin e Erold Musliut”, fillon reagimi i VLEN-it.

Më tej në reagim thuhet:

“Është hipokrite që BDI-ja opozitare të akuzojë shqiptarët për përfaqësim të pamjaftueshëm në shërbimet e sigurisë. T’i radhisim faktet. Gjatë mandatit të Talat Xhaferit si Ministër i Mbrojtjes, ZERO shqiptarë në njësinë e ushtrisë “Ujqërit”. Gjatë mandatit të Talat Xhaferit si kryeministër teknik, një ushtar profesional shqiptar është rrahur brutalisht pasi ka reaguar ndaj garës selektive te “ujqërit”. BDI përmes Bujar Osmanit dhe Artan Grubit në vitin 2019 ka kërkuar nga presidenti i atëhershëm Stevo Pendarovski që ta rishqyrtojë vendimin për emërimin e Erold Musliut për drejtor të Agjencisë për Inteligjencë. Prandaj, kjo klithmë e BDI-së nuk ka të bëjë me përfaqësimin e shqiptarëve në institucione, por sepse Grubi, Bujari, Kreshniku dhe kompania humbën privilegjet e tyre. Koalicioni VLEN ka zëvendësdrejtor në Agjencinë për Siguri Kombëtare, institucion që sipas programit të Qeverisë pritet të fuzionohet me Agjencinë e Inteligjencës. Pas kësaj reforme, propozimi i koalicionit VLEN për zëvendësdrejtor në Agjencinë për Siguri Kombëtare do të jetë zëvendës edhe në shërbimin e integruar të inteligjencës.

Dhe për fund…
Ështe e vërtete, qe Agjencia për zbulim ka pas zëvendësdrejtor shqiptar qe nga viti 2001, por poashtu është e vërtete qe ne vitin 2013 ishit JU qe ndërruat sistematizimin e Agjencisë ku u zhduk posti i zëvendësdrejtorit. Qe nga ai vit shqiptaret nuk kane pasur zëvendësdrejtor, sistematizim që e votuat ju në mbledhje te qeverise, duke mos ditur se çfare keni bë. Posti i zëvendësdrejtorit u rikthye ne vitin 2021, por qe nga ai vit cilin pozite e kishit JU (BDI)? ASNJËRIN!

Pozitën e zëvendësdrejtorit te Agjencisë, shqiptar, do e riktheje VLEN!”, transmeton TV21.

TË FUNDIT
3 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
4 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
6 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
25 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
1 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

ME TE LEXUARA

19 orë
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
3 orë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
24 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
3 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
19 orë
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

INFO

NA NDIQ