Vlera e kompanisë Apple tejkalon 3 trilionë dollarë

INA
INA

3 Korrik, 2023

Vlera e kompanisë Apple në treg tejkaloi 3 trilionë dollarë, një rritje e nxitur nga aksionet e saj që arritën një nivel të lartë rekord.

Çmimi i aksioneve të kompanisë globale të teknologjisë me bazë në SHBA u rrit duke arritur kulmin prej 192,60 dollarë për aksion.

Kapitalizimi i tregut të kompanisë arriti në 3,03 trilionë dollarë, një nivel i lartë historik.

Arritja vjen pavarësisht se Apple përjetoi një rënie në shitjet totale për të dytin tremujor radhazi, sipas rezultateve të fundit financiare të publikuara muajin e kaluar.

Shitjet neto ranë për 2,6 për qind në 94,8 miliardë dollarë për tre muajt e parë të vitit. Shifra është në rënie nga pothuajse 97,3 miliardë dollarë për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Aksionet e kompanisë Apple kanë qenë në rritje javët e fundit pasi më 5 qershor u prezantuan kufjet e reja Vision Pro, për të cilat kompania i cilëson si “kufje kompjuterike hapësinore” dhe “kufje me realitet të përzier” që mundëson që përmbajtja digjitale të “përzihet pa probleme” me hapësirën fizike të përdoruesve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

roboti-780x470

Japonia ka prodhuar një robot 4.5 metra të lartë, që kushton 3 milionë dollarë

rrezatim- vale elektromagnetike

Rrezatimi elektromagnetik, çfarë është dhe sa të kujdesshëm duhet të jemi?

apple-iphone-15-pro-3

Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

apple-iphone-15-pro-3

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

iphone dyqan

Apple identifikon problemet që po e shkaktojnë ngrohjen e iPhonëve 15

apple-iphone-15-pro-3

A e dini cili është celulari më i shtrenjtë që Apple ka nxjerrë në treg?

whats-up

WhatsApp nuk do të funksionojë më në këta telefona

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

INFO

NA NDIQ