Vlerat e paçmuara të ullinjve, arsyet përse duhet t’i konsumoni gjatë gjithë vitit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/05/2023

Njerëzit ndahen në dy grupe, në ata që i pëlqejnë ullinjtë dhe në ata që nuk i hanë fare. Ky frut që kërkon klimë mesdhetare për t’u rritur ka vlera të paçmuara shëndetësore! Shekuj më parë vaji i ullirit përdorej si një eliksir shëndeti e bukurie dhe ende në ditët e sotme, vlera e tij nuk ka rënë.

Ullinjtë janë të llojeve të ndryshëm si dhe na ofrojnë lëndë të ndryshme ushqyese (kjo në varësi të kohës së pjekjes). Nëse do të konsumonit 100 gram ullinj jeshilë (të cilët janë të papjekur plotësisht) ju do të merrnit 110 kalori ndërkohë ngrënia e 100 gramëve ullinj të zinj të pjekur mirë është e barabartë me 294 kalori.

Ullinjtë janë një minierë e shkëlqyer mineralesh, fibrash e vitaminash dhe yndyrna të ngopura (të mira për shëndetin) .Ullinjtë përmbajnë: kalcium, potasium, hekur, fosfor, magnez dhe jod vitamina të grupit B, vitaminën A dhe E me veti antioksiduese. Kjo është dhe arsyeja për konsumi i vajit të ullirit apo ullinjve ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe të triglicerideve në gjak .
close
volume_off

Megjithatë jini të kujdesshëm me sasinë që konsumoni pasi siç përmbajnë vlera ushqyese ashtu janë edhe “bomba klorish”. Ja pse ullinjtë përdoren si aperitiv ose nëpër sallata.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ