Vlladimir Pançevski del nga burgu, Gjykata supreme ia hoqi dënimin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Gjykata supreme e hoqi aktgjykimin e Gjykatës themelore Veles dhe të Gjykatës së Apelit në Shkup, me të cilat ish kryetari i Gjykatës penale Vlladimir Pançevski u dënua me burg për shkak të keqpërdorimit të sistemit për sistemimin e lëndëve gjyqësore AKMIS.

Drejtori i burgut “Shkup” Filip Andov për MIA-n konfirmoi se me vendim të Gjykatës supreme lënda kthehet në gjykim të sërishëm dhe Pançevskit i shfuqizohet dënimi me burg. Gjatë ditës së nesërme ai do të lirohet nga burgu “Shkup”.

Pançevski, i cili më 3 shkurt të këtij viti filloi me vuajtjen e dënimit me burg, u dënua nga gjykata në Veles me tre vjet e gjashtë muaj burg, e pastaj Gjykata e Apelit në Shkup ia shkurtoi dënimin në dy vjet e gjysëm.

Vlladimir Pançevski u dënua pasi në periudhë prej vitit 2013 deri vitin 2016, si kryetar i Gjykatës penale, me dorë ka ndarë lëndë te gjykatës të përshtatshëm, e kjo përmes sistemit AKMIS. Ai ka ndarë 40 lëndë, mes të cilave edhe dy raste në Prokurorinë speciale publike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ