Vlladimir Todoroviq shpëton nga lënda për “Shkupin 2014” falë ndryshimit të Kodit Penal

INA
INA

20/09/2023

Ish-kryetari i Komunës Qendër Vlladimir Todoroviq, do të shpëtojë nga aktakuza në lëndën “Feniks”, falë ndryshimeve në Kodin Penal.

Ai është i dyshuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, vepra të kryera në vitin 2013, por me ndryshimet ligjore, në vend të vitit 2043, lënda do të vjetërsohet këtë vit.

Hetimi për projektin “Shkupi 2014” filloi në qershor kur Todoroviqit iu shqiptua masa e kujdesit, gjegjësisht arresti shtëpiak. Por ajo masë, siç thonë nga Prokuroria për A1on, është shfuqizuar ët premten e kaluar.

Masa i është hequr, pasi vjetërsimi i lëndës këtë vit nuk lë hapësirë që të përfundojë gjykimi dhe të vërtetohet nëse Todoroviq e ka kryer veprën me të cilën ngarkohet ose jo.

Ndryshe, në rastin “Feniks” përveç Todoroviq, të dyshuar janë edhe 14 persona tjerë, në mesin e të cilëve edhe ish-ryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministrat Zoran Stavrevski dhe Elizabeta Kançeska-Milevska, por edhe shtetas të Italisë.

Hetimi ka përfshirë shtatë persona juridik, prej të cilëve tre nga Italia.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

david geer gir dimitar kovacevski

Kovaçevski-Geer: Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë

INFO

NA NDIQ