Vlora çel sezonin turistik, synon të jetë destinacioni kryesor i pushuesve

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

Në një atmosferë festive, qyteti bregdetar i Vlorës ka çelur zyrtarisht sezonin turistik për vitin 2024. Pedonalja e qytetit u mbush plot me vizitorë e turistë, të cilët vizituan stendat e panairit të kulinarisë me produkte tradicionale.

Nën tingujt e muzikës koncerti i madh festiv me një repertor të pasur nga polifonia e jugut, u shoqëruar edhe me valle e kënga qytetare vlonjate.

Kryetari i bashkisë Ermal Dredha duke uruar për një sezon të mbarë turistik, theksoi se synimi kryesor është që Vlora të jetë destinacioni kryesor i turizmit në vend.

“Nëse e fillojmë sot me një festë si kjo për të çelur zyrtarisht sezonin turistik veror, po ju them se vitin tjetër do të jetë akoma më e madhe”, tha Dredha.

Për kreun e Operatorëve Turistik, Vasil Bedinaj, sfidë mbetet shtimi i kapaciteteve akomoduese, kjo pasi me ndërtimin e aeroportit Vlora pritet të ketë një numër të lartë turistësh vendas e të huaj.

“Rritja e cilësisë në shërbim dhe në infrastrukturë lokale bën që të rritet kërkesa nga turistët për të zgjedhur si destinacion qytetin e Vlorës”, tha Bedinaj.

Një javë aktivitete kulturore artistike, por edhe sportive shoqërojnë çeljen e këtij sezoni, ndërsa ky vit e gjen Vlorën si qyteti Europian i Sportit.

TË FUNDIT
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
13 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
16 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
16 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
16 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

20 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
16 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
16 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
16 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
16 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
13 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

INFO

NA NDIQ