VMRO: Arsimi në kaos, nxënësit pa libra dhe kushte tjera elementare

INA
INA

1 Shtator, 2023

Për dy vjet kjo qeveri e paaftë e LSDM-së dhe BDI-së nuk ka mundur të shtypë tekste shkollore. Nëse do të ishin evropianë, siç nuk janë, sot më 1 shtator ministri i Arsimit dhe Shkencës do të dorëzonte dorëheqjen dhe do t’i pranohej menjëherë. Ky është reagimi i partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE për fillimin e vitit shkollor.

“Sot nis një vit i ri shkollor me probleme të mëdha. Mungesa e teksteve shkollore është vetëm një pjesë e majës së ajsbergut të problemeve në arsim. Mësuesit nuk janë të kënaqur me të drejtat e tyre, nxënësit nuk janë të kënaqur me mungesën e teksteve, të gjithë së bashku nuk janë të kënaqur që asgjë nuk po ecën për mirë në infrastrukturën arsimore.

Kaosi që ka sjellë kjo qeverisje e LSDM-së dhe BDI-së në arsim ka pasoja të paparashikueshme në planin afatgjatë. Kjo qeveri e ka shkatërruar arsimin dhe një popull me arsim të shkatërruar është një komb me të ardhme të shkatërruar, reagon partia”, thuhet në reagim. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickoski jankullovska gordana

Përplasja Mickoski – Gruevski: Jankullovska mbështet udhëheqësinë aktuale të VMRO-DPMNE-së!

Aksidenti-600x360

Një djalë 18-vjeçar ka humbur jetën në një aksident në Tetovë

LSDM

Kovaçevski: LSDM-ja është e hapur për të gjithë anëtarët e saj, gjithkush mund të japë kontribut

spital-infermiere-mjeke

Në spitalin e Manastirit mjekët paguheshin për kujdestari edhe kur nuk punonin

Kuvendi parlamenti maqedoni

Ligji për amnisti është dorëzuar në Kuvend – do të zbatohet me procedurë të shkurtuar

Gruevski-Mijallkov-dhe-Jankullovska-780x439

Jankullovska: Unë kurrë nuk jam pajtuar me arratisjen e Gruevskit

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

INFO

NA NDIQ