VMRO dhe VLEN janë dakorduar për të gjitha pozicionet në qeverisje

Picture of INA
INA

07/06/2024

Kuvendi sot i verifikoi mandatet e deputetëve Imërlie Saliu-Fetai dhe Adnan Azizi të cilët vijnë nga Koalicioni VLEN dhe e pranoi raportin e Komisionit verifikues i cili paraprakisht në mbledhje miratoi raport se nuk ka bazë për kontestim të verifikimit të mandateve të tyre. Ndërkaq sa i përket formimit të Qeverisë Bilall Kasam nga VLEN sot deklaroi se mbrëmë kanë realizuar takimin e fundit dhe janë dakorduar për të gjitha pozicionet, njofton Shenja.

BILALL KASAMI, NGA VLEN

“Mund të konfirmoj që mbrëmë kemi pasur edhe takimin e fundit dhe jemi dakorduar për gjithë pozicionet por ajo që ka qenë fillimisht bisedim, jemi dakorduar për programin dhe përgjegjësitë që do të marrim në qeverinë e ardhshme. Duke nisur nga ministria për eurointegrime, ministria e politikës sociale, demografisë dhe rinisë, ministria e ekonomisë dhe e punës, ministria e ekologjosië dhe ministria e shëndetësisë dhe një zëvendës kryeministër për qeverisje të mirë”.

Blerim Bexheti nga “Fronti Evropian” nga foltorja e Kuvendit, ka deklaruar sot se Republika e Maqedonisë së Veriut, çështjen e legjitimitetit e ka pak më të përzier dhe se tek kjo temë duhet të jemi të gjithë të kujdesshëm.

 BLERIM BEXHETI NGA FRONTI EUROPIAN

“Me vet faktin që jemi të organizuar në parti politike mbi baza etnike dhe koalicione pastaj edhe në taborin maqedonas dhe shqiptarë më komunitet tjera, nënkupton edhe ky ligj nuk duhet të sillet në mënyrë të njëanshme pasi që nga organizimi i organeve shtetërore do të kenë të mira apo mangësi qytetarët e këtij vendi pa dallim përkatësisë etnike. Prandaj mendoj se me një proces të dialogimit pasi që këto organe janë në shërbim të qytetarëve mendoj se tek legjitimiteti duhet të jemi të gjithë të kujdesshëm”.

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski të enjten e mori mandatin nga presidentja Gordana Siljanovska Davkova. Afati për formimin e Qeverisë është edhe 19 ditë.

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
9 orë
Shtrenjtohet buka
10 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
12 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
17 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
17 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
17 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
16 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
10 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

vmro vlen negociata

Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!

qeveria

Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

johanes Hahn

Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

INFO

NA NDIQ