VMRO: Dje kanë ndodhur dy skandale të medha në qeveri

Picture of INA
INA

20/09/2023

Nga VMRO-DPMNE, kanë thënë se Qeveria e BDI-së dhe LSDM-së e kanë shndërruar Maqedoninë në tokë një tokë e premtuar e krimit dhe e korrupsionit. Sipas tyre, ata janë pikërisht në krye të këtij krimi. Nuk kalon ditë pa dalë në dritë një aferë apo skandal korrupsioni. Ajo që ndodh në vendet e tjera një herë në vit, për fat të keq këtu është bërë një dukuri e përditshme. Për këtë arsye, siç thonë nga VMRO, Maqedonia është vendi më i varfër, më i korruptuar dhe më i keqi ekonomikisht në Evropë.

“Vetëm dje kanë qenë aktuale tre skandale korruptive. 40 milionë euro janë dhënë për softuer të licencuar të kompanisë së kolegut të Kovaçevskit nga fakulteti ku ai ligjëronte. Në të njëjtën kohë, kompania donatore e BDI-së ka marrë edhe një tender, kësaj radhe për rregullimin e kanalit kullues në Haraçinë, tender në vlerë prej 1 milion euro. Dhe së fundi, vendimi i fshehtë i qeverisë për krijimin e tre kompanive të reja për organizimin e lojërave të fatit online, diçka që ngre dyshime se po përmbushen interesat e biznesit të zyrtarëve të lartë në qeveri. Skandalet e korrupsionit po rrotullohen si në një shirit filmi”, deklarojnë nga VMRO.

Nga atje kanë shtuar se nëse një nga këto skandale do të ndodhte në një vend europian, qeveria do të jepte menjëherë dorëheqjen dhe këtu mafia në pushtet nuk i bie syrit. Ata janë hedhur në vjedhje dhe krim sepse e dinë se ditët e tyre janë të numëruara. Sipas VMRO-së, Qeveria mendonë se me ndryshimin e Kodit penal do të shpëtojnë nga përgjegjësia, por e kanë gabim. Çdo kafshatë që kanë vjedhur do të jetë e tyre dhe për çdo qindarkë që kanë vjedhur do të përgjigjen – thonë partia.

TË FUNDIT
50 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

ME TE LEXUARA

5 orë
VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm
1 ditë
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës
50 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
19 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
5 orë
Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s'ka më fasule, ramstek ma lirë se falë
1 ditë
Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve
19 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së, asnjë shqiptar!
5 orë
Në Aeroportin e Shkupit u konfiskuan orë në vlerë të rreth 4.000 eurove (FOTO)

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

Pance Toshovski

Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin

INFO

NA NDIQ