VMRO: Do të formojmë Qeveri reformuese me opozitën shqiptare!

Picture of INA
INA

24/05/2024

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka caktuar për më 28 maj seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare. Në përbërjen e re, VMRO – DPMNE do të ketë shumicën parlamentare, e cila në zgjedhje mori dy deputetë, LSDM, e cila për dy mandate kishte shumicën parlamentare, në përbërjen e ardhshme do të ketë 18 deputetë, Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI do të ketë po ashtu 18 deputetë, koalicioni VLEN 15, ndërsa e Majta dhe Lëvizja ZNAM nga gjashtë deputetë.

Ndërkohë, VMRO – DPMNE dhe VLEN-i po vazhdojnë negociatat për formimin e Qeverisë. Sipas deklaratave të përfaqësuesve të VMRO – DPMNE-së, së shpejti mund të bëhet e ditur se është arritur një marrëveshje përfundimtare qeveritare.

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Timço Mucunski, i cili është pjesë e grupit punues të VMRO-DPMNE-së për negociatat për qeverinë e re, mbrëmë ka njoftuar se palët janë afër marrëveshjes përfundimtare me VLEN, por nuk ka dhënë detaje. Ai gjatë një interviste për TV Sitel ka mohuar mundësinë për të koalicionuar me BDI-në.

“Ekziston një bindje te BDI-ja se ende në njëfarë mënyre VMRO – DPMNE dëshiron të bëjë koalicion me to. Kjo është absolutisht e pavërtetë. Do të formojmë qeveri reformuese me opozitën shqiptare. Jemi shumë afër marrëveshjes, ende nuk është arritur marrëveshja përfundimtare, por e konfirmoj se është e sigurt se jemi afër marrëveshjes përfundimtare me koalicionin VLEN” – tha Timço Mucunski, Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së.

Sa i përket numrit të deputetëve, ai tha se ka gjasa që koalicioni qeveritar të ketë edhe 80 deputetë, megjithatë kjo do të shqyrtohet në periudhën vijuese.

VMRO – DPMNE beson se, deri në fund të qershorit do të formohet qeveria e re. /tvklan.mk

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

15 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
9 orë
Shtrenjtohet buka
19 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
15 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
18 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
15 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
18 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ