VMRO-DPMNE 510.000 qytetarë jetojnë në varfëri

INA
INA

13/10/2023

30% të njerëzve apo 510.000 qytetarë jetojnë në varfëri – thonë nga VMRO-DPMNE-ja duke bërë fajtor politikat e gabuara të qeverisë. Sipas opozitës, në vitin 2022 janë mbyllur 6.857 kompani, prej të cilëve 5 komapni të mëdha me mbi 250 të punësuar.

VMRO-DPMNE thotë se projeksionet e FMN-së flasin se Maqedonia është e fundit pas Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi, sa i takon rritjes ekonomike.

“FMN-ja parashikoi rritje ekonomike prej 2.5% për këtë vit, kurse projeksioni për Shqipërinë është 3.6% apo 50% më shumë se Maqedonia. Rritja ekonomike në Mal të Zi, këtë vit, parashikohet të jetë 4.5%. Për shkak të paaftësisë së Qeverisë, Maqedonia mbetet edhe pas Kosovës, ku vlerësohet se rritja ekonomike do të jetë 3.8%. E gjithë kjo përfundon me inflacionin e lartë që për 50% është më e lartë se në eurozonë”, tha Marija Miteva.

Por, ndryshe mendojnë socialdemokratët. Sipas tyre politikat qeveritare gjatë krizave globale, post-Covid, energjetike dhe ekonomike, si dhe luftës në kontinentin evropian, kanë mbrojtur standardin e qytetarëve.

“Me mbi 110 masa, të miratuara në pikun e krizës, të shpërndarë përmes 6 pakove me vlerë 1.2 miliardë euro, drejtpërdrejt u amortizuan pasojat e krizave. Njëkohësishy me zgjidhje sistematike për pagën minimale dhe metedologjinë e harmonizimit të pensioneve u sigurua stabiliteti, parashikueshmëria dhe rritja e vazhdueshme e të ardhurave të qytetarëve”, thonë nga LSDM.

Socialdemokratët thonë se me masat qeveritare, shkalla e inflacionit në shtator ka rënë në minimumin 20 mujor prej 6.6%, kurse vitin e ardhshëm duhet të kthehet në 2 deri 3%, sikurse para krizave.

Sipas LSDM-së, paga minimale prej 8.800 denarë në vitin 2017 u rrit në 20.175, paga mesatare nga 22.445 tani është 36.000 denarë, kurse pensioni mesatar është rritur për 47% kurse ai minimal për 60%.\KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ