VMRO-DPMNE akuzon qeverinë se ka trukuar tenderin për korridoret 8 dhe 10

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

VMRO – DPMNE-ja akuzon Qeverinë se ka trukuar tenderin për mbikëqyrje të ndërtimit të korridoreve 8 dhe 10. Sipas tyre, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve i dha vërtetim kompanisë EPTISA për mbikëqyrje gjatë ndërtimit, edhe pse tre vite më parë Qeverisë ua kishte ndaluar institucioneve shtetërore të bashkëpunojnë me këtë kompani për shkak të veprimeve joligjore, joetike dhe të papërgjegjshme. Por, sipas VMRO – DPMNE-së. Qeveria madje ka ndryshuar edhe kushtet në procedurën e tenderit, në mënyrë që kompania EPTISA të marrë tenderin për mbikëqyrjen e punimeve në këto dy korridoreve, në vlerë prej 22 milionë euro.

“Përpos vazhdimit të afatit për dorëzim, është ndryshuar edhe kushti i cili kërkohet që ofertuesi të paraqesë raport për gjendjen e bilancit dhe të dhëna nga bilanci për vitin 2019, 2020 dhe 2021, të cilat duhet të jetë pozitive dhe të jenë të nxjerra nga ana e një institucione të huaj me renome, i regjistruar për të kryer revizionin. Me ndryshimin, fshihet pozitive dhe kërkohen vetëm gjendja e bilancit, por jo edhe bilanci pozitiv, por ai mund të jetë edhe negativ. Përkatësisht, kompania që do të merr tender prej 22 milionë eurove për mbikëqyrje, qeveria vlerëson se mund të jetë edhe në humbje 3 vite financiare radhazi”, tha Bojan Stojanovski nga VMRO-DPMNE.

Sipas VMRO – DPMNE-së, këto ndryshime janë bërë që kompania EPTISA të mund të fitojë tenderin, pasi e njëjta në vitin 2019 ka punuar me humbje prej 6.7 milionë euro, në vitin 2020 me 6.9 milionë euro ndërsa në 2021 me 8.5 milionë euro humbje.

“Me ndryshimin e kushtit që ofertuesit të mos kenë nevojë të kenë bilance pozitive 3 vitet e fundit financiare, hapet mundësia që kompania EPTISA të merr pjesë. E njëjta më 01.12.2022 është zgjedhur si fituese e tenderit në vlerë prej 22 milionë euro”, deklaroi Stojanovski.

Njëri ndër pronarët e kompanisë EPTISA është Branisllav Dimitrijeviq. Ky i fundit njihet për opinionin në vend për të ashtuquajturën afera diplomatike armene. Përkatësisht, në vitin 2019, tre diplomatë maqedonas me avion privat e kanë nxjerrë nga Armenia shtetasin maqedonas Branislav Dimitrijeviq, i cili ishte nën hetime në këtë shtet. Prokuroria armene në vitin 2018 nisi hetimi për Dimitrijeviqin për “mashtrim të kryer në shkallë të gjerë“. Armenia është në kërkim të tij për mashtrim dhe në mungesë të tij është urdhëruar masa e paraburgimit./KlanMacedonia

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

shiu shkup

Nesër valë e lagësht me erë të fuqishme dhe reshje mbi 20 litra në metër katror

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

policia-tetoves-spb-mpb

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

INFO

NA NDIQ