VMRO-DPMNE: Ali Ahmeti “bossi” i mafias në pushtet që quhet BDI-LSDM, Kovaçevski vetëm zbatues

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2022

Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE sërish sot ka dal me akuza të forta ndaj kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti.

“Ali Ahmeti tregoi se është bos i mafies në pushtet BDI-LSDM. Kovaçevski është vetëm një statist mes Zaevit dhe Ahmetit. Një peng i zakonshëm që vetëm dëgjon dhe zbaton. Tashmë është e qartë pse BDI-ja pranoi që Kovaçevskin ta administronte qeverinë, sepse ishin të bindur se ai do t’i përkulej jo vetëm Zaevit, por edhe partnerit të tij të koalicionit”, thekson VMRO-DPMNE.

Më tej thuhet në reagim se “mafia në pushtet BDI-LSDM është e organizuar në mënyrë perfekte vetëm kur bëhet fjalë për tenderë, krim dhe korrupsion”.

“Është e vetmja fije që i lidh. Dëshira e zhveshur për pushtet për të vjedhur e ruan këtë fuqi dhe për këtë ata gjejnë një gjuhë të përbashkët të përsosur. Në fakt, kështu është pajtuar satrapi i drejtësisë Talat Xhaferi, si korrier i Ahmetit, në mënyrë të njëanshme që të shpallë zgjedhje shtesë lokale për kryetar komune në komunën Mavrovë-Rostushë dhe Qendër Zhupë. Pa u konsultuar me askënd,  fshehur nga opinioni, shpallën zgjedhje. Është një marrëveshje klasike mafioze, mes dy familjeve mafioze. Ahmeti rregullon, pengu Kovaçevski ekzekuton”, reagon partia më e madhe opozitare.

Në fund nënvizohet se “ashtu siç vjedhin bashkë, ashtu edhe populli në zgjedhjet e parakohshme parlamentare do t’i ndëshkojë bashkë”. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

12 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
12 orë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
12 orë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
11 orë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
16 orë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ