VMRO-DPMNE: BDI duan apo s’duan, vitin e ardhshëm do të jenë opozitë

Picture of ina-online
ina-online

07/06/2023

VMRO-DPMNE theksoi sot se mirëpret qëndrimin dhe gatishmërinë e BDI-së për të shkuar në opozitë, që sipas kjo vjen pas performancës së sotme dhe presionit të liderit të tyre, Hristijan Mickoski.

Nga kjo parti thonë se ka mbetur që BDI të pajtohet për zbatim të prolonguar të ndryshimeve.

“Ka mbetur që BDI përveç për në opozitë, të pajtohet për zbatim të prolonguar të ndryshimeve deri në periudhën e hyrjes së Maqedonisë në BE, pasi që të bindemi se nuk ka harmonizime të tjera të identitetit maqedonas. Duan apo s’duan, vitin e ardhshëm BDI do të jetë opozitë, por është mirë që po ndërgjegjësohen”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Më herët, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, ka shkruar në Facebook se Bashkimi Demokratik për Integrime (BDI) pajtohet që të mos jetë në qeverinë që do të formohet pas votimit dhe hyrjes në fuqi të amendamenteve kushtetuese.

“BDI është e gatshme të mbështesë një qeveri pa BDI deri në zgjedhje, nëse opozita i përkrah ndryshimet kushtetuese dhe ato të hyjnë në fuqi para formimit të asaj qeverie. E ardhmja evropiane e qytetarëve është mbi të gjitha”, ka thënë Osmani.

Qëndrimi i BDI-së vjen pasi lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në takimin me kryeministrin Dimitar Kovaçevski deklaroi se pranon një qeveri të gjerë, por pa BDI si pjesë të saj, por edhe nëse në fund të fundit ndodhin ndryshimet kushtetuese.(INA)

TË FUNDIT
52 minuta
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
1 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
3 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
3 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

ME TE LEXUARA

9 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
14 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
9 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
14 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

LEXO MË SHUMË

IMG_3171

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

IMG_3172

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

IMG_3170

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

IMG_3171

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

IMG_3144

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ