VMRO-DPMNE: Deklarata duhet të mbështetet nga gjitha partitë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

VMRO DPMNE insiston në miratimin e deklaratës, pasi siç thonë nga kjo parti personaliteti dhe veepra e Goce Dellçevit si figurë mqëndrore e histrisë maqedonase meriton të miratohet një deklaratë e tillë.

“Vlerësojmë se kjo deklaratë duhet ta paraqes unitetin dhe bashkimin e partive politike në kuvend, por edhe unitetin e të gjith shoqërisë maqedonase rreth veprimtarit të pa kontestuar maqedonas dhe udhëheqës në çlirimin e Maqedonisë dhe idenë për shtet të pavarurë Republika e Maqedonisë.”, tha Ivanka Vasilevska nga VMRO-DPMNE.

Deklarata e VMRO-DPMNE-së është propozuar për miratim në kuvend para tre ditësh, me rastin e 150-vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, përvjetorë që u festua edhe në Maqedoninë e veriut edhe në Bullgarinë fqinje, pasi siç pretendon pala bullgare Goce Dellçev është pjesë e historisë së përbashkët të dy popujve.

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

11 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
22 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
11 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
22 orë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
17 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
11 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ