VMRO-DPMNE dhe ASH kërkojnë që ndryshimet në Kodin Zgjedhor të hyjnë në procedurë parlamentare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së sot ka pasur një takim me deputetët e Aleancës për Shqiptarët për të diskutuar për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Në takim, siç thonë nga VMRO-DPMNE, Aleanca për Shqiptarët doli me qëndrim që ndryshimet të futen në procedurë parlamentare.

“Sot po e përfundojmë serinë e takimeve me grupet më të vogla parlamentare në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë dhe sapo ka përfunduar takimi me koordinatorët e grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, me të cilët sigurisht kemi biseduar për çështjen e Kodi Zgjedhor. Nga ky takim mund t’ju informoj se, Aleanca për Shqiptarët pajtohet që më në fund të hyjë në procedurë Kodi Zgjedhor”, tha deputetja Dafina Stojanovska nga VMRO-DPMNE, përcjell INA.

Të gjitha, thotë ajo, janë për një debat publik në Kuvend lidhur me këtë çështje, ku do të shqyrtohen të gjitha qëndrimet dhe kërkesat individuale nëse listat duhet të jenë të hapura, për pragun etj.

Nga kjo parti kërkojnë që më në fund të hyjë në procedurë ky projektligj dhe për këtë i bëjmë thirrje presidentit Talat Xhaferi. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

INFO

NA NDIQ