VMRO-DPMNE do të propozojë uljen e akcizave për naftë, rrymë dhe ushqim

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

VMRO-DPMNE do t’i ofrojë Qeverisë një set pako masash të cilat direkisht do të mbrojnë standardin e qytetarëve në kushte të rritje të çmimeve, transmeton Zhurnal.

Nga partia shtojnë se do të kërkojnë përmes Kuvendit të RMV-së, në vend 5% përqindje tatimore për importimin e prodhimeve për ushqime, të jetë 0%, dhe të mos paguhet fare tatim, ndërsa për ngrohje qendrore në vend 5% të mos ketë fare tatim.

“Këto kërkesa të jenë të vlefshme nga dita e sjelljes së ligjeve, përfshirë 31.12.2022. Gjithashtu do të kërkojmë vazhdimin e shkallës tatimore nga 5% për energji elektirke dhe pas 1 korrikut, si dhe do të kërkojmë uljen e akcizave për naftë dhe derivate të naftës për 50%”, potencojnë nga DPMNE.

Më tej do të kërkojnë nga Qeveria të shqyrtojnë propozimin të ulen tarifat doganore për prodhimet në industrinë ushqimore, masë me të cilën pritet të ulet çmimi përfundimtar i prodhimeve ushqimore.

“Qytetarët për periudhë të shkurtër u përballën me rritje të harxhimeve për jetë, çmimet e derivateve u rritën për 70%, energjia elektrike për 30% ndërsa produktet bazë si vaji, buka dhe qumshti mesatarisht për 30%. Inflacioni po e përbinë standardin dhe pagat tanimë nuk mjaftojnë”, potencojnë nga VMRO-DPMNE./Zhurnal

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

18 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
14 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
8 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
18 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
14 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
18 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
13 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ