VMRO-DPMNE: Domatet dhe trangujt përplot me plumb, kadmium dhe arsenik

INA
INA

02/06/2023

Metalet e rënda siç janë plumbi, kadmiumi dhe arseniku që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut, janë gjetur në domate dhe tranguj, pohon VMRO-DPMNE, ku në konferencë për media dolën me raporte të reja të analizave të bëra nga Laboratori Shtetëror Fito-sanitar. Kryetari i komisionit partiak për bujqësi, Cvetan Tripunovski, kërkon përgjegjësi për këtë nga ministri i bujqësisë Lupço Nikollovski dhe drejtori i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, Nikolçe Babovski.

“Në këtë analizë të domates, prania e kadmiumit nga sasia maksimale e lejuar prej 0,05 njësi matëse, në raport janë zbuluar 1,34 njësi matëse. Këtu në këtë shembull të trangujve u zbuluan tre elemente kimike, pra metale të rënda. E para është arseniku, ku sipas rregullores nuk lejohet prania e këtij metali të rëndë në ushqimet që konsumojnë njerëzit dhe në rezultat janë zbuluar 2.05 njësi matje, që është një shifër katastrofal”, tha Cvetan Tripunovski nga VMRO-DPMNE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ