VMRO-DPMNE: Edhe sa nipër të zyrtarëve të BDI-së kanë shpirt biznesmeni

Picture of ina-online
ina-online

29/08/2023

“1.8 milionë euro do të përfundojnë në xhepin e Elmedin Ademit, nipit të ish-ministrit të BDI-së, Abdulaqim Ademit, për ripërshtatjen e Sallës sportive “Boris Trajkovski” në Shkup për Samitin e Kryetarëve të Shteteve të vendeve anëtare të OSBE-së. Ministria e Punëve të Jashtme dhe Bujar Osmani i japin tender kompanisë Eurovia DOOEL, e cila është edhe donatori më i madh i BDI-së”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Sipas partisë opozitiare, e njëjta kompani që ka marrë 2 milionë euro për ndërtimin e një stacioni të policisë në Aerodrom, si dhe tenderin për rikonstruksionin dhe ndërrimin e objekteve për Universitetin “Nënë Tereza”.

“Kjo kompani ka shtuar fitimin e tenderëve nga nga institucionet shtetërore që nga viti 2017, pasi LSDM dhe BDI janë në pushtet. Ministria e Punëve të Jashtme jep 1.8 milionë euro për karrige dhe pajisje dhe askush nuk e di se ku do të përfundojnë ato pajisje pas përfundimit të Samitit të krerëve të vendeve anëtare të OSBE-së”, thekson VMRO-DPMNE.

Më tej thuhet se “Maqedonisë po i ndodh duizim dhe se BDI kujdeset për nipërit e ish-funksionarëve dhe aktualë”.

“Sa nipër të tjerë të zyrtarëve të BDI-së kanë frymë sipërmarrëse? Ka dyshime të rënda për një krim. Kompania bën donacion për BDI-në dhe Ministria e Punëve të Jashtme dhe Osmani i japin tender. Prokuroria Publike të hapë menjëherë hetimin nëse tenderi i dhënë nga MPJ në vlerë prej 1.8 milionë euro është dhënë në shenjë falënderimi për donacionin që ka dhënë. Eurovia DOOEL në BDI? Dhe a janë në fakt paratë nga tenderi i MPJ-së kthim i donacionit, që do të thotë se BDI financohet nga paratë e shtetit? Përgjegjësia do të vijë shumë shpejt”, thuhet në njoftimin e VMRO-DPMNE-së.(INA)

TË FUNDIT
9 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
57 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
4 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
20 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja
1 ditë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
19 orë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 ditë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ