VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

Picture of INA
INA

26/05/2024

Krahas me koalicionin VLEN, VMRO-DPMNE filloi negociatat për pjesëmarrje në qeverinë e re edhe me partinë ZNAM të Maksim Dimitrievskit. Takimi i parë është zhvilluar mbrëmë në hapësirat e ZNAM, por për momentin nuk ka detaje konkrete për thelbin e bisedimeve. Jo zyrtarisht, në këtë takim të parë nuk është diskutuar për zgjedhjet kadrovike dhe ndarjen e resorëve, por pritet që në mbledhjen e radhës të hapet kjo temë.Siç thonë burime partiake për TV21, propozimi se sa do të marrë ZNAM nga torta qeveritare do t’i lihet VMRO-DPMNE-së dhe më pas partia e Dimitrievskit do të prononcohet se cilat janë qëndrimet e tyre. VMRO-DPMNE u përgjigj shkurt se për momentin ende nuk ka marrëveshje përfundimtare.“Ende nuk ka përgjigje përfundimtare. Atë që mund ta them është se negociatat zhvillohen në frymë pozitive”, tha Naum Stoillkovski, zëdhënës i VMRO-DPMNE.

Pas takimit të djeshëm, nga ZNAM dolën me kumtesë ku thuhet se në takim është biseduar për përcaktimet strategjike, parimet politike dhe platformën politike për bashkëpunim.

“Lëvizja ZNAM-për Maqedoninë tonë, platformën e saj e themelon në shtyllat ideologjike të Lëvizjes Znam-Maqedonia bashkëkohore, demokratike, si shtet europian, i themeluar në vlerat e Kryengritjes së Ilindenit dhe KAÇKM-së, integrimi i vendit në BE në mënyrë të denjë, Maqedonia shtet ku mbizotëron e drejta dhe ka zero tolerancë për korrupsion. Në bisedat me përfaqësuesit e Lëvizjes ZNAM këmbëngulën që të gjitha përcaktimet të jenë pjesë e programit të qeverisë së ardhshme”, thotë ZNAM.

Nga VMRO-DPMNE dje njoftuan se negociatat që zhvillohen mes partnerëve të koalicionit për qeverinë e ardhshme janë në fazë të avancuar por se ende nuk ka marrëveshje përfundimtare me koalicionin VLEN. Qeveria e re pritet që të formohet deri më 20 qershor ndërsa të martën është caktuar seanca konstitutive në Kuvend.

Tv21

TË FUNDIT
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
11 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
13 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

22 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
13 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
22 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
22 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
11 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
22 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ