VMRO-DPMNE: Inflacioni varfëron popullin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Vazhdojnë akuzat nga opozitarja VMRO DPMNE e cila kërkon që Qeveria ta pranon propozimin e tyre për paga dhe pensione më të larta, sepse sipas VMRO-së inflacioni varfëron popullin.

VMRO-DPMNE ka dorëzuar në Kuvend ndryshimin e Ligjit për pagën minimale, me të cilin parashihet harmonizimi i pagave në sektorin publik, në mënyrë që pagat e mësimdhënësve në shkollat ​​fillore dhe të mesme të arrijnë 45 mijë denarë, thonë nga ana e VMRO -së.

Do të ketë gjithashtu rritje të pagave të stafit administrativ dhe teknik.

Rritja e përgjithshme e pagave është e nevojshme për shkak të masave të dobëta ekonomike të LSDM-së dhe inflacionit që ato shkaktuan.

Popullata po varfërohet dhe duhet të rriten pagat që qytetarët të mos e ndjejnë krizën.

VMRO-DPMNE ka paraqitur edhe propozim për rritjen e pensioneve për 20%.

LSDM nuk duhet të ikë dhe duhet të mbështesë propozimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në komunikatën me shkrim të lëshuar nga kjo parti.KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ