VMRO-DPMNE-ja nesër në Kuvend do ta dorëzojë propozimin për shfuqizimin e qeverisë teknike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2022

VMRO DPMNE nesër në Kuvend do të dorëzoj propozimin për shfuqizimin e Qeverisë teknike 100 ditë para zgjedhjeve, një praktikë e vendosur në bisedimet e Përzhinos.

Kjo praktikë që zbatohet nga viti 2016 nënkupton dorëheqjen e kryeministrit 100 ditë para zgjedhjeve dhe përfshirjen e opozitës në Qeverinë teknike me Ministrin e Brendshëm dhe Ministrin e Punës dhe Politikës Sociale.

Opozita thotë se këto ndryshime do të propozohen me qëllim që të shkurtohen afatet për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe ato të mbahen 45 deri 60 ditë pas shpalljes, dhe jo më të pritet 100 ditë sikur që ishte praktikë me Qeverinë teknike.

VMRO-DPMNE përsëriti kërkesën për zgjedhje sa më të shpejta parlamentare.

Nga LSDM kanë theksuar se nuk janë të interesuar për zgjedhje dhe se qeverisja aktuale do ta vijoj mandatin e saj deri në vitin 2024. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ