VMRO-DPMNE-ja paralajmëron padi ndaj Spasovskit

INA
INA

13/02/2024

VMRO-DPMNE-ja paralajmëron padi ndaj ish ministrit të Brendshëm Oliver Spasovski për siç thonë nga kjo parti kaosin e shkaktuar me dokumentet personale. Sipas partisë së Mickoskit, Spasovski me punën e tij të papërgjegjshme ka sjell shtetin në një gjendje ku nuk ka mundur t’i përmbush të drejtat themelore të qytetarëve.

“Qeveria e BDI-së dhe LSD-së, por mbi të gjitha Oliver Spasovski janë drejtpërdrejt përgjegjës për kaosin që u krijua me dhënien e dokumenteve personale. Ata e cenuan dinjitetin e qytetarëve dhe e sollën shtetin në një gjendje ku nuk mund t’i përmbushë të drejtat dhe liritë themelore të qytetarëve të vet, thuhet në njoftimin e sotëm të VMRO-DPMNE.

“Për shkak të pakujdesisë në shërbim dhe keqpërdorimit të detyrës, Oliver Spasovski ka lejuar lëshimin e dokumenteve të udhëtimit edhe pse ka qenë i vetëdijshëm se ato do të bëhen të pavlefshme para skadimit të afatit të vlefshmërisë së tyre. Nëse kësaj i shtohen edhe deklaratat zyrtare të qeverisë së LSD-së se dokumentet e udhëtimit dhe personale të qytetarëve do të jenë të vlefshme deri në skadimin e afatit të tyre, atëherë vijmë në faktin se LSD-ja gënjeu dhe manipuloi në mënyrë sistematike qytetarët, për t’i sjellë deri në këtë pikë. Fjala vjen, Spasovski dhe qeveria e LSD-së nuk siguruan formularë dhe kushte adekuate për shtypjen me kohë të një numri të mjaftueshëm dokumentesh, duke i vënë njerëzit në pozitë të mos mund t’i marrin dokumentet personale. Për më tepër, qytetarët janë të ekspozuar ndaj kostove të panevojshme financiare për të marrë dokumente të reja. Prandaj, VMRO-DPMNE do të ngrejë padi ndaj Oliver Spasovskit për punë të pakujdesshme me qëllim të kompensimit të qytetarëve për implikimet financiare të shkaktuara nga kjo qeverisje e BDI-së dhe LSD-së”, thuhet në njoftimin e VMRO-DPMNE-së. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Izet Mexhiti

Mexhiti mesazh Grubit: S’jemi derivat i Dik Martit dhe shtëpive të verdha

Taravari Gostivar

Halil Snopçe u caktua kryetar i shtabit zgjedhor të degës së ASH në Gostivar

Arben Taravari3

Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

bdi kryesia

BDI e vetme apo bashkë Selën në zgjedhje, në lojë edhe emra tjerë?!

levizja-besa

Lëvizja BESA zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor (FOTO)

fatmirbytiqi

Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

demiri-750x430-1

Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INFO

NA NDIQ