VMRO-DPMNE ka rolin kryesor në alarmet e rreme për bomba, thonë nga LSDM

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

“VMRO-DPMNE po heshtë për pengesat dhe rolin e tyre që po shkaktojnë alarmet rrejshme për bomba të vendosura në shkolla dhe objekte tjera publike”, akuzon LSDM.

Partia në pushtet pretendon se partia më e madhe opozitare po pengon punën e institucioneve në zbatimin e masave duke u marrë me alarmet për bomba të vendosura nëpër shkolla.

“Me sjellje të tilla të papërgjegjshme, VMRO-DPMNE qëndron pas sulmeve hibride, qëllimi i të cilave është të krijojë trazira, tensione, mosbesim dhe frikë te qytetarët. Protokollet e reja janë bërë nga ekspertë dhe garantojnë sigurinë e nxënësve dhe mësuesve, si dhe mbarëvajtjen e orëve. VMRO-DPMNE të ndalojë pengimin dhe minimin e punës së institucioneve që punojnë për sigurinë e plotë të fëmijëve, për të neutralizuar problemin dhe për të mundësuar mësim të pandërprerë, thonë nga LSDM.

Ministri i brendshëm, Oliver Spasovski theksoi se ditëve të fundit alarmet e rrejshme për bomba nëpër shkolla këtyre ditëve kanë ardhur nga adresat në Rusi dhe Iran. Ai vuri në dukje se hetimi i sinjalizuesve është i ndërlikuar nga fakti se ata përdorin lidhje virtuale dhe paguajnë për shërbimet me kriptovaluta.(INA)

TË FUNDIT
18 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
54 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
56 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
58 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

18 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
58 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
17 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ