VMRO-DPMNE kërkon heqjen e qeverisë teknike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

VMRO-DPMNE mbetet në kërkesën për zgjedhje sa më të shpejta të parakohshme parlamentare, në kundërshtim me qëndrimin e qeverisë se zgjedhjet e rregullta do të mbahen në vitin 2024 dhe se tani herët në kushtet e krizës shëndetësore, ekonomike dhe energjetike janë të kota.

Edhe partia opozitare njoftoi dorëzimin në Kuvend të propozimit për shfuqizimin e qeverisë teknike dhe i bëri thirrje qeverisë ta mbështesë bashkë me kërkesën për zgjedhje të parakohshme.

Ndryshimet e propozuara në Ligjin për Qeverinë nga partia opozitare bëjnë të ditur se do t’i dorëzojnë sot, se parashikon fshirjen e rreth nëntë pikave të ligjit, të cilat praktikisht do të hynin në histori, por edhe se ndryshimet shkojnë me një kërkesë për zgjedhje të parakohshme.

“Kemi paralajmëruar se do të paraqesim projektligj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të ndodhin me çdo kusht, çfarëdo që të imagjinojnë atje në LSDM, populli nuk i do më. Në atë projektligj që do ta propozojmë dhe e njoftoi presidenti Mickoski, do të fshihen rreth 9 pika të ligjit që i referohen qeverisë teknike që patëm rastin të shohim se në çfarë parimi funksionon në vitet para zgjedhjeve. Për këtë çështje, pasojat që do të dalin nga ai projektligj do të jenë rikthimi në modelin e funksionimit të zgjedhjeve parlamentare apo zgjedhjeve të parakohshme parlamentare para vitit 2016, dhe nëse mendojnë se janë kaq të sigurt për fitoren, këtu mund të pranojnë dhe të votojnë”, tha dje në një konferencë për media, zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ