VMRO-DPMNE kërkon kryeprokurori Abazi të tregojë se ku është e punësuar nusja e vëllait të tij

ina-online
ina-online

31/07/2023

VMRO-DPMNE përsëri i bëri thirrje kreut të Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, Islam Abazi, të përgjigjet pse nuk fillon hetime kundër zyrtarëve të BDI-së.

Nga VMRO dje thanë se reja e vëllait të tij, Shpresa Abazi, ishte punësuar vitin e kaluar në Ministrinë për Sistem pPolitik të udhëhequr nga Artan Grubi. Nga Ministria u përgjigjën se vitin e kaluar ishte punësuar një person tjetër, me të njëjtin emër dhe mbiemër, Shpresa Abazi, por në pozicionin e përkthyesit, ndërsa reja e prokurorit ishte punësuar në institucion në vitin 2015, por më pas është dërguar në Agjencinë e Komunikimeve Elektronike.

Partia opozitare bëri thirrje që përgjigjet t’i japë Abazi, jo Ministria e Sistemit Politik.

“Është fakt se Shpresa Abazi është në listën e të punësuarve te Grubi, ka kaluar testimet dhe më pas është dërguar në AKE, në shpallje pune në AKE, këshilltar për reagimin ndaj incidenteve kompjuterike. Janë të qarta një sërë keqpërdorimesh të pozitave, keqpërdorimi i Ministrisë si agjenci për punësimin e të afërmve, nuseve, fëmijëve, gazetarëve të BDI-së! Ne nuk presim që Islam Abazi të përgjigjet, ashtu siç nuk përgjigjet për asnjë korrupsion apo keqpërdorim nga BDI!”, tha Naum Stoilkovski – zëdhënës i VMRO- DPMNE-së. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7005

Arben Taravari nënshkruan me NDI, Memorandumin e Bashkëpunimit “Fito me integritet”

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

INFO

NA NDIQ