VMRO-DPMNE: kërkon rritje të pensioneve për 20%

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Në një komunikatë me shkrim nga ana e VMRO-DPMNE thonë se përmes Kuvendit kërkojnë rritje të pensioneve për 20%, ose mesatarisht 3.000 denarë për pensionistët, si dhe rritje graduale të pagave nga ku thonë që LSDM të mos fshihet dhe përkrah këtë rritje.

Politika e keqe ekonomike dhe çmimet e larta që rrjedhin prej saj kanë gërryer të ardhurat e qytetarëve. Më së shumti vuajnë pensionistët.

Propozimi për rritjen e pensioneve për 20% ose për 3.000 denarë është propozim me qëllim që të eliminohen efektet e këqija të krizës dhe pensionistët të mos i ndjejnë efektet negative të rritjes së çmimeve.

Gjithashtu, VMRO-DPMNE përmes ndryshimit të Ligjit për pagën minimale kërkon harmonizim të pagave në sektorin publik, në mënyrë që pagat e mësimdhënësve në shkollat ​​fillore dhe ato të mesme të arrijnë 45 mijë denarë dhe të ketë rritje të pagave edhe për personelin administrativ dhe teknik. Nga VMRO-DPMNE thonë që LSDM të mos i fshehë dhe të mbështesë propozimet e VMRO-DPMNE-së për të mirën e të gjithë qytetarëve./KlanMaceodnia/

TË FUNDIT
42 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
1 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

24 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
18 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
24 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
18 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ