VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje për të mundësuar hetim të pandërprerë të ngjarjeve në Onkologji

Picture of INA
INA

06/09/2023

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, e ka kritikuar sërish qeverinë për ngjarjet në Klinikën e Onkologjisë. Nga kjo parti thonë se “përkundër ekzistimit të një sistemi të përshtatshëm për trajtimin e pacientëve me kancer, Qeveria e LSDM-së dhe BDI-së lejoi që njerëzit të vdisnin”.

Nga VMRO-DPMNE thonë se me skandalin e Onkologjisë janë shkelur më brutalisht të drejtat e njeriut.

“Abuzimi me citostatikët dhe terapinë në Klinikën e Onkologjisë është një krim me pasoja vdekjeprurëse. Abuzimi është një komplot kriminal për të vjedhur ilaç nga pacientët me kancer për t’i shitur në treg të zi. Aktivitete të tilla janë pothuajse të pamundura pa mbështetje politike. E gjithë kjo po ndodh në një situatë ku Klinika Onkologjike që nga viti 2017 ka sistem KATO për kontrollin e terapive për pacientët”.

“I njëjti sistem është mbyllur me ardhjen në pushtet të LSDM-së dhe BDI-së dhe emërimin e Arben Taravarit si ministër i Shëndetësisë. Dhe në vend të përgjigjes nga Taravari, heshtje për atë që ka ndodhur me sistemin. Ministri aktual Fatmir Mexhiti me një shpjegim të tipit “sistemi nuk është në bodrum, por i mbyllur në dhomë”!”.

“Pavarësisht se shumë kohë më parë, apo edhe dy vite më parë, kishte paralajmërim për zhvillime të tilla në Onkologjia, një shoqatë kriminale ende ekziston dhe drejton Klinikën e Onkologjisë. Paralajmërime nga shumë anë, ankesa nga pacientët, dokumente me një sërë parregullsish për punën e Onkologjisë nga Kontrolli i Shtetit dhe pa rezultat”, thonë nga VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
6 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
19 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
13 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
13 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ