VMRO-DPMNE: Kompania e shokut të Kovaçevskit merr tenderë në vlerë prej 40 milionë euro për licenca për programe kompjuterike

INA
INA

18 Shtator, 2023

Dimitar Kovaçevski i jep 40 milionë euro mikut dhe kolegut të tij Marko Andonov përmes kompanisë Aitonix direkt përmes dy tenderëve. Dy tenderë për licenca softuerike brenda 3 viteve, së pari 15 milionë euro në 2020 dhe 25 milionë euro në 2023”, akuzon VMRO-DPMNE opozitare.
Në deklaratën e partisë thuhet se “kompania Aitonix është në pronësi të Marko Andonov, të cilin qeveria e emëroi si konsull nderi të Gjeorgjisë në Maqedoni, që do të thotë se ai merr status diplomatik me detyrën e promovimit të interesave të një qeverie të huaj. që e emëron atë. Tenderat që merr kompania Aitonix janë për licenca për programe kompjuterike dhe në këtë mënyrë duhet të garantojnë sigurinë kibernetike”.

“Si do të garantonte një kompani e drejtuar nga konsulli i një vendi tjetër sigurinë kibernetike në Maqedoni?” Paaftësia dhe kotësia totale e qeverisë së BDI-së dhe SDS-së pasqyrohet në pasigurinë e plotë nga sulmet kibernetike ndaj institucioneve shtetërore kur njerëzit e afërt të Kovaçevskit fitojnë tenderët që duhet të sigurojnë sigurinë e sistemeve në Maqedoni”, tha VMRO-DPMNE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

INFO

NA NDIQ