VMRO-DPMNE: Kontrata të dyshimta për ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10 D

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

VMRO-DPMNE opozitare përmes një komunikate ka theksuar sot se ka dyshime për kontrata të dyshimta për ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10d.

“Artan Grubi dhe qeveria po komprometojnë të gjithë procesin duke mbikëqyrur ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10d. IRD Engineering, e cila duhet të kryejë mbikëqyrjen, ka negociuar edhe me kontraktuesin dhe ka përpiluar kontratën, të cilën e ka nënshkruar qeveria”, akuzoi VMRO-DPMNE.

Sipas kësaj partie, konsorciumi i drejtuar nga IRD përbëhet nga kompani me sfond të dyshimtë. Kompania “EPTISA, e cila është pjesë e saj, është një kompani që tashmë kishte një ndalim nga qeveria për të marrë pjesë në projekte të mëdha mbi 1 milion euro, për t’u ndryshuar në mënyrë magjike dhe Ministria e Transporteve i dha licencën për mbikëqyrje. Electra Solutions, gjithashtu pjesë e Konsorciumit, është kompani e djalit të Sotir Ampov, i cili përmes Institutit Rrugor të Velesit ishte pjesë e Konsorciumit IGH që fillimisht fitoi tenderin, por u anulua për shkak të dyshimeve për origjinën ruse të kapitalit të tyre. Tani firma e djalit të Ampov, i cili ishte i përfshirë në një skemë ruse, është pjesë e Konsorciumit të ri të Mbikëqyrjes”, theksoi VMRO-DPMNE.

Po ashtu thuhet se pjesë e Konsorciumit IRD është edhe Euro Consulting, kompania e Branimir Dimitrijeviq, i cili po ndiqet penalisht në Armeni për skandale korrupsioni.(INA)

TË FUNDIT
52 minuta
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
54 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
56 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
9 orë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
1 ditë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
1 ditë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Mexhiti: Norvegjia do të vazhdojë t’i financojë projektet strategjike të vendin tonë (FOTO)
1 ditë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ