VMRO-DPMNE: Kovaçevski dhe Pendarovski nuk i tregojnë financuesit e klubeve bullgare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Shkurt, 2023

Për shkak se Kovaçevski dhe Pendarovski nuk i bëjnë të ditur rrjetet e agjencive dhe financuesit e klubeve bullgare, ata punojnë drejtpërdrejt për ta. Pendarovski nuk mund të heshtë për deklaratën e dhënë pas Këshillit të Sigurisë, akuzojnë nga VMRO-DPMNE.

Nga atje thonë se ai doli dhe në përfundim tha se pas gjuhës së urrejtjes dhe humorit antimaqedonas që po krijohet qëndrojnë rrjetet e inteligjencës.

“Pendarovski të tregojë kush motivon dhe krijon negacione ndaj Maqedonisë, gjuhës, historisë dhe kombit”, thuhet në kumtesën e VMRO-DPMNE-së.

Nga atje theksojnë se Pendarovski dhe Kovaçevski kanë për obligim që t’i mbrojnë qytetarët dhe të informojnë sa më shpejt për gjithçka që dinë, që është në dëm të shtetit në raport me Bullgarinë.

“Në të njëjtën kohë, institucionet me muaj të tërë nuk marrin masa për gjuhën e urrejtjes dhe lejojnë mohime të kombit dhe historisë. Qeveria përmes institucioneve financiare duhet të përcaktojë origjinën e parave nga të cilat financohen klubet bullgare”, thuhet në kumtesën e VMRO-DPMNE-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështet 100% Serbinë

sulmi gazetaret

Kush janë sulmuesit e gazetarëve në veriun e Kosovës? (FOTO)

benzema

Benzema, ofertë nga Arabia Saudite, do të fitojë sa Ronaldo

IMG_1707

Mexhiti: Fraksionit të BDI-së po i bashkangjiten profesionistët e anashkaluar nga partia

Kurti Blinken

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

pdk memli

PDK: Kryeministri Kurti po rrezikon raportet e Kosovës me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

ahmeti

Shpend Ahmeti: Asnjë helikopter s’e ka shteti i Kosovës në rast të ndonjë krize

hovenier

Del transkripti i plotë: Hovenier foli për sanksionet e ShBA-së, tregoi se kush e mori vendimin për përjashtimin e Kosovës nga “Defender Europe 23”

spahiu

Spahiu: Kosova nuk duhet tërhiqet, është betejë për flamurin

INFO

NA NDIQ