VMRO-DPMNE: Kovaçevski është i përfshirë drejtpërdrejt në krimin e BDI-së

Picture of INA
INA

04/07/2023

Nga VMRO-DPMNE akuzojnë kryeministrin Dimitar Kovaçevski se po hesht për krimin e partnerit të tij të koalicionit Ali Ahmeti dhe klanit të Zajazit.

“Kovaçevski po ikën dhe nuk i lejohet të thotë asnjë fjalë se si Shkumbin, Drin dhe Besian Ahmeti, të cilët kanë formuar kompaninë “Helios” dhe kanë njoftuar bankën e tyre se do të ndërtonin një impiant fotovoltaik, si dhe se kanë pasur leje nga institucionet shtetërore dhe se kanë planifikuar partneritet publik privat për centralin fotovoltaik 60 MW në Kërçovë, në vlerë prej 35 milionë euro.

Pa miratimin dhe mbështetjen e Kovaçevskit dhe Ahmetit, askush nuk mund të japë garanci verbale se biznesi i tyre do të realizohet me ndihmën financiare të qeverisë së LSD-së dhe BDI-së.

Pse hesht Kovaçevski? A duhet të ndërtohet impianti fotovoltaik me panele të “Piksel Group”, të formuar prej tij? A është për hir të interesit që Kovaçevski hesht dhe fal krimin e klanit të Zajazit?”, akuzojnë nga VMRO-DPMNE.

Nga atje shtojnë se Kovaçevski është bashkëpunëtor në biznes, sepse edhe ai ka interes për të gjitha këto.

TË FUNDIT
30 minuta
Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut
33 minuta
Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së
38 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
39 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
2 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
6 orë
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi
24 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
2 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani
24 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
39 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
22 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
38 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
19 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës

LEXO MË SHUMË

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

Igli Hasani

Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së

Saranda

Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

kroaci-kufi

Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi

Foto: Ilustrim

Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s’ka më fasule, ramstek ma lirë se falë

drin dhe besian ahmeti

VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm

aeroport

E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes

INFO

NA NDIQ