VMRO-DPMNE: Kovaçevski ka rritur inflacionin dhe krimin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Prill, 2023

Kovaçevski rriti inflacionin dhe krimin, por nuk harroi të rrisë rrogën, thuhet në reagimin e sotëm të VMRO-DPMNE-së.

Maqedonia me Kovaçevskin, shtojnë nga VMRO-DPMNE, ka shkallën më të lartë të inflacionit në rajon dhe gjendjet në krye të Evropës, inflacioni gati 20% i shkriu të ardhurat e qytetarëve në vitin e fundit.

“Që kur është LSD në pushtet, standardi i qytetarëve është në rënie të vazhdueshme, çka më parë mund të blihej me 500 denarë, tani nuk mundet as me 1.000 denarë.

Të gjitha mburrjet për një lloj rritje pagash janë të kota, kur në realitet fuqia blerëse është në rënie.

E vetmja gjë që është rritur është krimi, tenderët dhe pagat e zyrtarëve, thonë nga VMRO-DPMNE.

Kovaçevski, theksojnë nga atje, duke i ngrirë çmimet e makaronave, dhe duke mashtruar kinse me masa, do ta rrisë pagën për 78%, si për të, ashtu edhe për ministrat dhe funksionarët e tij.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ