VMRO-DPMNE: Kovaçevski konsensus është dashur të kërkojë më herët, kur qytetarët protestuan kundër kushteve bullgare

Picture of INA
INA

07/08/2023

Kur Kovaçevski flet për konsensus, duhet të kujtojë se është dashur të kërkojë konsensus kur dhjetëra mijëra qytetarë protestuan kundër kushteve që ai i pranoi, por ai i shpërfilli, akuzojnë sot nga VMRO-DPMNE.

Nga OBRM-PDUKM thonë se Kovaçevski duhej të kishte menduar për një konsensus të përgjithshëm, të cilin qytetarët, ekspertët dhe VMRO-DPMNE-ja e paralajmëruan dhe i dhanë dorën e ndihmës, por ai me arrogancë i refuzoi.

“Kovaçevski, Osmani dhe Mariçiq i zhvilluan negociatat në stilin “Unë, babi dhe vëllai”, dhe nga ana tjetër, Bullgaria përfshiu të gjithë kapacitetin e saj diplomatik, institucional dhe ekspert. Dhe për shkak të kokëfortësisë dhe dritëshkurtësisë së Kovaçevskit, sot Maqedonia duhet të ndryshojë Kushtetutën nën diktimin bullgar dhe në të njëjtën kohë nuk ka garanci institucionale evropiane se Bullgaria nuk do të vendosë kushte të reja, nuk do të ketë ndryshime në tekstet shkollore dhe narrativat historike, se nuk do të ketë negociata të pafundme apo rinacionalizim”.

Kovaçevski i shtrirë në plazh, mjafton të shikojë mesazhet e shtetarëve bullgarë nga Ilindeni dhe do të shohë se Bullgaria jo vetëm që njofton kërkesa të reja, por edhe mohon drejtpërdrejt identitetin dhe historinë maqedonase. Kovaçevski heshti për këtë dhe nuk e dënoi, gjë që tregon se është dakord me Radevin dhe kolegun e tij Denkov. Besojmë gjithashtu se Kovaçevski di të lexojë, kështu që ai mund të kontrollojë se askush nga Evropa nuk garanton kushte të reja nga Bullgaria që ndikojnë në identitetin maqedonas”, thuhet në kumtesën e sotme të VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT
11 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
49 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

ME TE LEXUARA

1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
10 orë
Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
5 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
19 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin

LEXO MË SHUMË

20240722183310_big_730x400_36

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

IMG_0006

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

INFO

NA NDIQ