VMRO-DPMNE: Kovaçevski të kërkojë garanci të shkruara ku garantohet se Maqedonia nuk do të ketë pengesa drejt BE-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

Nëpërmjet një njoftimi të VMRO-DPMNE-së thuhet se “Dimitar Kovaçevski dështoi të ndërtojë unitet nacional në lidhje me figurën dhe veprën e Goce Dellçevit.

“Ai nuk tha se çka është në kundërshtim me Deklaratën për Goce Dellçevin dhe vetëm refuzoi, që flet se atij më shumë i konvenon të bëjë marrëveshje me BUllgarinë se sa të ndërtojë unitet në Maqedoni”, thonë nga kjo parti.

Ata kërkojnë nga Kovaçevski të ndërmerr qëndrime serioze dhe të kërkojë nga Bullgaria dhe Brukseli garanci të shkruara.

“Këto garanci do të vërtetojnë se nuk do të ketë pengesa iracionale dhe apsurde në rrugën evropiane të Maqedonisë që janë në kundërshtim me vlerat evropiane dhe në asnjë rast nuk do të preket identiteti, historia dhe gjuha maqedonase”, thonë nga VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ