VMRO-DPMNE: Kovaçevski të përgjigjet se kur premtoi që bullgarët do të përfshihen në Kushtetutë! Çfarë merr Maqedonia në këmbim?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/01/2022

Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare mëngjesin e sotëm kanë kërkuar nga pushteti që të publikojnë në mënyrë integrale përgjigjet nga pako 5+1 me kërkesat e Bullgarisë, përcjell TV21. Nga kjo parti pyesin kryeministrin Dimitar Kovaçevski se kur ka premtuar që komuniteti bullgar do të futet në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

“Piuni Kovaçevski është i detyruar të përgjigjet se kur premtoi që bullgarët do të përfshihen në Kushtetutën e Maqedonisë dhe se çfarë merr Maqedonia në këmbim. Derisa autoritetet bullgare thonë qartë se janë duke negociuar për hapjen e Kushtetutës së Maqedonisë dhe përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë dhe se nuk po negociojnë për pakicën maqedonase në Bullgari, heshtja nga piuni Kovaçevski për të drejtat e maqedonasve në Bullgari. Propozim dokumenti që piuni Kovaçevski i dërgoi qeverisë bullgare përmes ministrit të tij Bujar Osmani si kundërpërgjigje ndaj paketës bullgare 5+1 është ende po fshihet, ndërsa me këtë po shtohet dyshimi se në prapaskenë po negociohet jashtë përmbajtjes së Rezoluta të miratuar në Kuvend”, thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

INFO

NA NDIQ