VMRO-DPMNE: LSDM refuzon që mësimdhënësit të kenë paga më të larta

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Shkurt, 2022

VMRO-DPMNE akuzon partinë në pushtet LSDM se po refuzon rritjen e pagave në sektorin publik, dhe rritjen e pagave në arsim.

“VMRO-DPMNE përmes amendamente të Ligjit për pagën minimale në Kuvend ka kërkuar që pagat në sektorin publik të harmonizohen dhe të vijnë me koeficient të kompleksitetit të vendeve të punës. Kjo do të respektojë Marrëveshjen Kolektive në arsim. Me atë propozim, mësimdhënësit do të marrin paga deri në 45 mijë denarë, ndërsa do të ketë paga më të larta për personelin administrativ dhe teknik.

LSDM po ikën nga ngritja e pagave në sektorin publik dhe është hipokrite me edukatorët.

Nëse Kovaçevski është i sinqertë, do ta përkrahë propozimin e VMRO-DPMNE-së.

Kovaçevski dhe LSDM deri më tani kanë treguar se janë hipokritë dhe kanë refuzuar propozimin për rritjen e pensioneve për 20%”, akuzojnë nga VMRO-DPMNE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Paqja në Kosovë, është paqe për Ballkanin Perëndimor

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

D3936085-10A9-464E-A494-B96F83F4C4CA

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

Enti-i-Statistikave

Maqedoni, shqiptarët nuk afrohen dot tek statistikat

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

INFO

NA NDIQ