VMRO-DPMNE: Me skandalin e Onkologjisë brutalisht janë shkelur të drejtat e njeriut

Picture of INA
INA

05/09/2023

Skandali i Klinikës së Onkologjisë nuk është i djeshëm, është dhënë paralajmërim, por është dashur shumë kohë që të reagojnë autoritetet, Lëshimet, puna e pahijshme e anëtarëve të Qeverisë së LSDM-së dhe BDI-së kanë çmim të lartë, çmimi paguhet me jetë njerëzore”, thonë nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE.

“Me këtë skandal më brutale është që janë shkelur të drejtat e njeriut, dhe vlerat në kujdesin shëndetësor për zbatimin e të cilit, përveç ministrit të linjës, përgjegjës direkt janë edhe kreu i Qeverisë dhe Qeveria në tërësi. Pse? Sepse neni 30 i Ligjit për Qeverinë thotë “Qeveria mbikëqyr punën e ministrive dhe organeve të tjera të administratës shtetërore dhe organizatave administrative”.

“Nga këtu, është e qartë se qeveria nuk ka ndërmarr asgjë! Mosveprimi sjell përgjegjësi direkte te Qeveria e LSDM-së dhe BDI-së dhe te Dimitar Kovaçevski, ndërsa përgjegjësit për skandalin kanë emër dhe mbiemër. Ose Kovaçevski si kryeministër është personalisht përgjegjës sepse nuk ka ndërmarrë asgjë dhe është përgjegjës për punën e ministrave, në rastin konkret ministrat e shëndetësisë”.

“Përgjegjës janë Bekim Sali dhe Fatmir Mexhiti. Përgjegjës janë edhe Venko Filipçe dhe Arben Taravari. Po ashtu, ekziston dyshimi se prokuroria e udhëhequr nga Ljubomir Joveski apo Islam Abazi nuk do të zbatojë asgjë në drejtim të zbulimit të fajtorëve të vërtetë. Ose njëri pret që qeveria ta zgjedhë për gjyqtar kushtetues, ndërsa tjetra pa që e gjithë partia është në qafë”, thuhet në deklaratën e VMRO-DPMNE-së.

Sipas tyre, ky skandal është edhe një tregues se kjo qeveri e rilindur duhet të largohet së shpejti për të rifilluar sistemin shëndetësor.

TË FUNDIT
6 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
7 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

19 orë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
6 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
16 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
10 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
19 orë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut
16 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit
20 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
10 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
19 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ