VMRO-DPMNE: Në Maqedoni shitet qumësht ”kancerogjen”?!

Picture of INA
INA

29/09/2023

Më 21 shtator në Maqedoni janë importuar mbi 20 ton qumësht nga Serbia, me afat përdorimi deri më 3 shkurt 2024 dhe I njëjti është lëshuar në qarkullim edhe pse është detektuar amflatoksin M1 mbi nivelin e lejuar maksimal. Akuzat vijnë nga VMRO-DPMNE-ja duke kërkuar përgjegjësi nga kompetentët.

“Kush dhe pse ka lejuar që qumështi ku është detektuar amflatoksin M1, nga Serbia të lejohet për përdorim në Maqedoni. Sa janë sasitë e qumështit të importuar që kanë përfunduar nëpër marketet e vendit dhe nëse Agjencia për Ushqim dhe Veterinari ka vepruar sipas gjetjeve të testimit” – tha Cvetan Tripunovski, VMRO-DPMNE.

Përhapje e pabazë paniku nga VMRO-DPMNE-ja dhe shqetësime për qytetarët – thonë nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari, duke shtuar se qumështi I dyshimtë kthehet në Serbi.

“Qytetarët të jenë të qetë, qumësht “kancerogjen” me aflatoksin me origjinë nga Serbia, nuk ka nëpër raftet e marketeve. Sot, në pajtim me eksportuesin, nga kufiri kthehet në Serbi konform procedurave të definuara ligjore” – thonë nga Agjencia për ushqim dhe veterinari.

Nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari thonë se që të mos ketë spekulime, në fuqi nga dhjetori I vitit të kaluar është vendimi për masa sigurie gjatë importit të qumështit, prodhimeve të qumështit dhe ushqimit për kafshët.

Sipas Agjencisë, mostrat merren nëpër vendkalimet kufitare dhe se dërgesat nuk vehen në qarkullim derisa nuk merren rezultatet e duhura të testimeve. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
3 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
22 minuta
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
26 minuta
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
37 minuta
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
45 minuta
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
2 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup
22 orë
Vdekja e ushtarit 25-vjeçar – Shtabi i Përgjithshëm: Armata nuk ka helikopter i cili i plotëson kushtet për transport special mjekësor
1 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun
15 orë
Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean

LEXO MË SHUMË

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

mark rutte

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

INFO

NA NDIQ